Loading...
X

Náprava protékající vody může být velmi rychlá

Když protéká záchod

U protékající vody skrze nádržku na toaletě může být příčinou vodní kámen, koroze a opotřebení materiálu, mechanická závada na plováku či staré zašlé těsnění. Někdy se podaří po opakovaném splachování problém odstranit svépomocí, ale ne vždy to funguje, jak se říká, „samo“. Jakmile vám stále protéká voda a nedaří se ji zastavit, ihned volejte instalatéry. Neoddalujte telefonický kontakt s havarijním servisem, jde totiž o to, že každou hodinu vám tudy může protéct třeba i padesát litrů vody, a pokud se domníváte, že kvůli pár litrům vody navíc se přece nezblázníte, pak se můžete divit při vyúčtování spotřeby vody. Budeme-li uvažovat tento modelový příklad, za pouhých 24 hodin vám tudy proteče kubík vody, a za měsíc třicet kubíků, vynásobených vodným a stočným, může dělat rovné tři tisíce korun. Nebylo by lepší si za ně něco koupit? Třeba nové boty nebo zimní lyžařskou bundu?

kleště sikovky

Sledujte občas vodoměr

U protékajícího záchodu se jedná čistě o vaši nedbalost, kterou instalatéři mohou vyřešit velmi rychle, třeba ještě tentýž den v rámci havarijního servisu. Jenže se někdy vyskytují situace, kdy si protékající vody nevšimnete. Mohou to být např. drobné praskliny v rozvodech vody ve sklepě, přičemž voda odtéká kamsi do země či do základů budovy, anebo vyplní omítku zdiva, což vás může vést k mylnému závěru, že je toto místo více vlhké např. od zahradní zeminy.

instalatérské rozvody

Proto se vyplácí kontrolovat vodoměr v pravidelných intervalech, ideálně dvakrát až čtyřikrát do měsíce, podobně jako se doporučuje průběžně sledovat spotřebu plynu či elektřiny. Nápadně vyšší spotřeba vody vám pak může naznačit, že se děje něco podezřelého, a že by bylo záhodno vstát ze židle a začít rychle jednat. A pokud vám činí potíže přesně lokalizovat místo úniku vody, pozvěte na to instalatéry, kteří k vyhledávání unikající vody využívají moderní technologie, např. formovací plyn.