Loading...
X

Kdy se vyplatí mít vlastní firemní sídlo

Náš zákoník jasně říká, že každá firma, bez ohledu na svou velikost či zaměření, musí mít zaregistrované své sídlo profisidla.cz. Tato adresa je veřejně dostupná a právě na ni je zasílána úřední korespondence. To však vzhledem k neustále rostoucím cenám nemovitostí může představovat problém.

Pravdou je, že zvláště menší podnikatelé mohou mít s tímto nařízením problém. Mnohdy totiž podnikají z domova, takže ke své práci kancelářské ani výrobní prostory nepotřebují. Zároveň však z pochopitelných důvodů nechtějí, aby každý znal jejich adresu.

firemní výrobní komplex

V takovýchto případech je možné se podívat buď po nájmu, případně využít virtuálního sídla, které některé firmy nabízí. To jsou podstatně levnější varianty, i když i ony mají své nevýhody – předně budete za užívání daných prostor neustále platit, aniž by někdy přešly do vašeho vlastnictví.

Zdálo by se tedy, že mít svou vlastní nemovitost, ve které bude naše firma sídlit, je mnohem výhodnější. Ne vždy to tak však musí být. Jak již totiž bylo řečeno, některé typy podnikání klasickou kancelář zkrátka nevyžadují. Pokud bychom si ji tedy drželi, šlo by v podstatě o zbytečné náklady.

moderní kancelářské budovy

Na druhou stranu je však pravdou, že pokud chceme na trhu uspět, bude se muset naše firma časem rozšířit. A to znamená, že již budeme kanceláře potřebovat. V té době by však náš zisk měl již být takový, že koupě vhodné nemovitosti by nemusela být až taková finanční zátěž.

To však neznamená, že bychom ji měli začít kupovat hned, jak svou firmu zaregistrujeme. Musíme totiž počítat s tím, že se nám podnikání nevydaří. I když si to nechceme připouštět, je pravdou, že naprostá většina nových podnikatelů ukončí svou činnost v průběhu několika měsíců, maximálně roku. Je tedy lepší nějaký čas počkat, než si budeme jisti, že zrovna náš podnik na trhu uspěje.

Samozřejmě to není jednoduché, neboť jsou to další náklady, se kterými je potřeba počítat. Avšak to jsou rizika podnikání, a o těch bychom měli vědět dřív, než s tím začneme. Vyhneme se tak nepříjemnému zklamání.